Az egészségbiztosítási reform valódi arca 2008-01-24 10:10
Amerikai típusú egészségügyre számít a biztosítási piac megnyitása után egy tagtoborzásra készülő cég vezető ügynöke. Egy rejtett kamerás felvételen arról beszél, az első kérdés az lesz, van-e biztosítása a betegnek.
Egy rejtett kamerás felvételen a vezető ügynök arról beszél, 10-15 ezer alkalmi munkással készülnek az egészségbiztosítási piac megnyitására. A hálózatot a multi-level marketing elveire építik. Minél több embert szervez be valaki, annál több pénzre számíthat. A cég munkatársa - rácáfolva a hivatalos kormányzati tájékoztatásra - nem a szolidaritással és a nemzeti kockázatközösséggel jellemezte a részben privatizált egészségbiztosítást, hanem a profitérdekekkel. A felvételen az ügynök úgy fogalmaz: ez egy igen kemény rendszer lesz. Elmondása szerint az első kérdés az lesz, van-e biztosítása a betegnek.
A vezető ügynök megerősítette a privatizációt ellenző szakértők aggodalmait. Utalt arra, a pénztárak napi irányítását végző magánbefektetők szelektálnak majd az ügyfelek között. A fiatalokra hajtanak, mert ők évekig több bevételt jelentenek, mint kiadást.
A cég munkatársa óvatos volt: azt mondta, a tagtoborzást hivatalosan nem kezdik el addig, amíg az Országgyűlés újra el nem fogadta és a köztársasági elnök alá nem írta a megvétózott egészségbiztosítási törvényt. Addig úgynevezett felmérő körútra küldik embereiket. Elmondása szerint azért, hogy nehogy úgy járjanak mint a másik hasonló cég aki már felvett kétezer embert és "valaki fölnyomta őket".
Az üzlet nagyságáról a cég képviselője egy összehasonlító adatot mondott. A 20 milliós népességű Romániában - a nyugdíjpénztári reformmal összefüggésben - 12,5 milliárd forintnak megfelelő jutalékot fizettek nekik a magánbefektetők a 20 és 30 év közöttiek toborzásáért. Az egészségügyi minisztérium és az Egészségbiztosítási Felügyelet hivatalos álláspontja szerint, amíg nincs elfogadott törvény, addig törvénysértő tagtoborzásról sem lehet beszélni.