HTML

grizzlybear

Friss topikok

  • vczxwibyugl: svpatelzhmgipbvzbpvlensfvvq, The Renegade Diet, ypqzeqhdg, Buy The Renegade Diet, fZHjrdmwn, http:... (2012.03.19. 08:33) Közgazdász szemmel
  • lna: lna (2010.12.09. 19:42) 2010. 12. 02.
  • wassumerryvem: DUBLIN (Reuters) – The Irish Mothers Day Gifts Aviation Claim said it would permit flights to effe... (2010.05.06. 11:34) Életrajzi vonatkozások
  • grizzlyke: szia főpilóta, igen igyekszem megszerezni azt a cikket, de még nem tették fel (2010.03.10. 09:46) Bayer Zsolt levele Vona Gábornak

Címkék

2006.12.30. 20:25 grizzlyke

Belpolitika 2007-ben: tüntetések és elégedetlenség?  FigyelőNet nyomán  2006. december 30. 14:57 
 
A következő év valószínűleg nem hozza majd meg a kormány bukását, tüntetések, demonstrációk fokozódása azonban várható jövőre a FigyelőNet által megkérdezett elemzők szerint. Folytatódni fognak a kormányellenes tüntetések és az utcai zavargások sem kizárhatók.
 
Gíró-Szász: kormányzati cselekvés kellene koncepcióval

Politikai elitünk nem rendelkezik a "felülemelkedés" képességével - bizonyosodott be az elmúlt évek, különösen az utóbbi két év során. Nem tudja háttérbe szorítani egyéni és pártérdekeit akkor, amikor nemzetstratégiai döntések kapcsán megértést, belátást vagy egyetértést kellene tanúsítania. Ahhoz azonban, hogy a társadalom, a társadalomformáló értelmiség minderre nyitott és befogadó legyen, koncepcióval rendelkező, pártpolitikai érdekeket háttérbe szorító rövid és középtávú kormányzati cselekvés szükséges, amelynek hatásaként nem zilálódik, fragmentálódik tovább a társadalom. Olyan nemzeti stratégiai érdekeket képviselő szakértői anyagnak kellene tehát elkészülnie, amely a társadalmi problémák és szükségletek figyelembevételével meghatározza a közel- és középjövő gazdasági cselekvéseit. Az ország jelenlegi társadalmi, gazdasági és morális válságjelei közepette a konszenzusra esélyt és lehetőséget adó kezdeményezést kellene elindítani, aminek nemcsak szimbolikus (politikai egyetértés), hanem tartalmi (politikai végrehajtás) eredménye is lehet - írja Gíró-Szász András a Figyelő legfrissebb számában. A Századvég Alapítvány ügyvezetője szerint a kezdeményezés alapján megszülető, s kellő társadalmi támogatottságot kapó gazdaság- és társadalompolitikai elképzelés nyugtatólag hatna a gazdaság hazai és nemzetközi szereplőire is. Kiszámíthatóvá tenné a magyarországi környezetet. Túlmutatva az elmúlt időszak pártpolitikai indíttatású anomáliáin, megteremtené az alapot a nemzetstratégiai kérdésekre adandó válaszok konszenzusos meghatározásához.

"Nem lesz kormányváltás"

Budai Bernadett szerint kérdés, elő tud-e állni a legnagyobb ellenzéki párt egy tartalmában valóban más kiutat kínáló reformprogrammal, legalább egyes szakterületekre vonatkozóan. "A Fidesznek egy ilyen alternatív javaslatcsomag kidolgozása a népszavazási kampányban közvetíthető üzenetek miatt is elengedhetetlen, jelenleg ugyanis a párt egyik legkomolyabb problémája a kompetencia hiánya. A népszavazás eredménye kizárólag akkor válhatna érdemi nyomásgyakorló eszközzé az ellenzék kezében, amennyiben a megszokotthoz képest lényegesen magasabb részvétel mellett, egyértelmű igen válasz születik valamennyi olyan kérdésben, amely végül átmegy az alkotmányossági szűrőn. Minden más esetben az ellenzék csak részsikerként könyvelheti el a referendumot, ami így nem kérdőjelezné meg a kormány egész politikáját" - mondta a szakértő. A politológus szerint a népszavazás által az ellenzék nem tud akkora nyomást gyakorolni sem a kormányra, sem a kormányzati frakciókra, hogy az kormányváltást idézzen elő.

Konvergenciaprogram: marad a kemény kéz?

Az ország hitelességének megőrzése, valamint remélt uniós támogatások lehívása miatt a kormánynak elemi politikai érdeke, hogy tartsa magát a Brüsszel által is elfogadott konvergenciaprogramhoz a Political Capital elemzője szerint. "Ennek érdekében 2007-ben szigorú költségvetési politikára és reformok elindítására van szükség. A fő kérdés éppen az, hogy különböző irányokból (ellenzék, érdekképviseletek, kormánypárti frakciók) érkező politikai nyomás mennyire lesz képes felpuhítani a kormány politikáját" - mondta Juhász Attila. Budai Bernadett szerint is a 2007. évi költségvetés, valamint a konvergenciaprogram együttesen kijelölik mind a további reformok, mind a megszorítások útját. Úgy tűnik, a kormány egyelőre következetesen tudja tartani magát a felvázolt egyensúlyi pályához, a konvergenciaprogram lényeges módosítása pedig szinte kizárható - véli Budai Bernadett. Hozzátette: a kérdés a jövő évre nézve sokkal inkább az, hogy az eddig papíron kidolgozott reformok kivitelezése eredményezhet-e további csúszásokat a végrehajtásban (mint például a vizitdíj esetében ez máris bekövetkezett) - mondta a Vision Consulting elemzője a FigyelőNetnek.

Fokozódó tüntetések?

Juhász Attila szerint minden bizonnyal, és a legtöbb nyugat-európai országban is előforduló utcai zavargások megismétlődése sem tekinthető kizártnak. "Kérdés viszont, hogy a sokak által 2007-re várt szociális elégedetlenség valóban fokozza-e majd a tiltakozásokat. Magyarországon ugyanis eddig főként politikai jellegű és nem szociális indíttatású tiltakozásokra és tüntetésekre került sor" - fogalmazott a vezető elemző.
Budai Bernadett is azt valószínűsíti, hogy a március 15-ei ünnep új lendületet fog adni a tüntetéseknek, az őszi eseményekből azonban mindkét politikai oldal levonta a tanulságokat.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://grizzly.blog.hu/api/trackback/id/tr646317421

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása