HTML

grizzlybear

Friss topikok

  • vczxwibyugl: svpatelzhmgipbvzbpvlensfvvq, The Renegade Diet, ypqzeqhdg, Buy The Renegade Diet, fZHjrdmwn, http:... (2012.03.19. 08:33) Közgazdász szemmel
  • lna: lna (2010.12.09. 19:42) 2010. 12. 02.
  • wassumerryvem: DUBLIN (Reuters) – The Irish Mothers Day Gifts Aviation Claim said it would permit flights to effe... (2010.05.06. 11:34) Életrajzi vonatkozások
  • grizzlyke: szia főpilóta, igen igyekszem megszerezni azt a cikket, de még nem tették fel (2010.03.10. 09:46) Bayer Zsolt levele Vona Gábornak

Címkék

2007.11.13. 19:52 grizzlyke

A miniszterelnöknek lehet fasisztázni?    2007.11.12. 22:17

Az SZDSZ ügyvivője szerint a politikai megnyilvánulások - mint például a kormányfő múlt heti kiszólása - nem tartoznak a gyűlöletbeszéd-törvény hatálya alá. Gyurcsány Ferenc múlt hét közepén az MSZP Nagy Párbeszéd című kampánysorozatának szentesi állomásán fasisztázta le az ellene tüntetőket.
A jogszabály egyébként a köztársasági elnök asztalán van - sajtóinformációk szerint Sólyom László várhatóan megvétózza azt.

Gyurcsány Ferenc múlt hét közepén az MSZP Nagy Párbeszéd című kampánysorozatának szentesi állomásán fasisztázta le az ellene tüntetőket. Az SZDSZ a meleg büszkeség napi felvonulás elleni demonstráció után még közös fellépésre szólította fel a pártokat az erőszak, az intolerancia, és a homofóbia ellen. A liberálisok ügyvivője a kormányfő elszólásában azonban nem lát kivetnivalót. Gusztos Péter azt mondja: a politikai megnyilvánulásokat - és ilyen a fasisztázás is - nem kell szankcionálni.

"Alapvetően itt ez a törvényjavaslat azoknak kíván védelmet nyújtani, akik valamilyen kisebbséghez tartoznak (...) és ilyen minőségükben éri őket súlyos sértés" - mondta el Gusztos Péter.

TASZ: a törvény jelenlegi formájában alkotmánysértő

A Társaság a szabadságjogokért szerint a gyűlöletbeszéd-törvény jelenlegi formájában elfogadhatatlan és alkotmánysértő, ezért a köztársasági elnökhöz fordultak, hogy ne írja alá a törvénymódosítást, hanem kérjen előzetes normakontrollt az Alkotmánybíróságtól. Schiffer András ügyvivő azt mondja: a gyűlöletbeszéd-törvény jelenlegi formája szerint a fasisztázás valóban nem büntethető. Hozzátette: a jogszabályban olyan elnagyolt a határvonal kisebbség és nem kisebbség közt, hogy ez álláspontjuk szerint az Alkotmányban foglalt egyenlőségi elvet is sérti.

A TASZ ügyvivője bejelentette, ha Sólyom László mégis aláírja a törvénymódosítást, úgy ők támadják meg azt az Alkotmánybíróságon.

hírtv



Sólyom nem írta alá gyűlöletbeszéd-törvényt   2007-11-13 12:56

Több ponton alkotmányellenesnek találta, ezért nem írta alá a polgári törvénykönyv gyűlöletbeszéddel kapcsolatos módosítását a köztársasági elnök. Sólyom László a javaslat előzetes normakontrollját kérte az Alkotmánybíróságtól.

Az Országgyűlés október 29-én fogadta el a Polgári törvénykönyv módosítását a gyűlöletbeszéddel kapcsolatban. A szabályozást kiegészítették, egyebek mellett azzal, hogy a személyhez fűződő jog megsértésének számítana ezentúl, ha valaki "faji hovatartozásra, nemzeti vagy etnikai kisebbséghez való tartozásra, vallási vagy világnézeti meggyőződésre, szexuális irányultságra, nemi identitásra" tesz nyilvános "sértő megnyilvánulást". Jogi lépéseket lehetne tenni akkor is, ha nem személy szerint ér valakit atrocitás, hanem általában azt a kisebbséget, amelyhez tartozónak vallja magát az illető.

Ha valaki nem akarna személyesen bíróságra menni, a módosítás megengedné, hogy civil szervezetek kezdeményezzenek bírósági eljárást, igaz - ekkor a megítélt a kártérítést csak közhasznú célra lehetne fordítani a sértett közösség érdekében, tehát sem a sértett, sem a képviseletet ellátó civil szervezet nem kaphatná meg.

A szavazás után a Társaság a Szabadságjogokért nevű jogvédő szervezet az államfőhöz fordult, és kérték Sólyom Lászlót: ne írja alá a gyűlöletbeszéddel kapcsolatos szabályozást, hanem kérjen előzetes felülvizsgálatot az Alkotmánybíróságtól. A Polgári törvénykönyvbe iktatott cikkelyek a jogvédők szerint ellentétesek a véleménynyilvánítás szabadságának alkotmányos jogával, emellett szakmai és jogpolitikai aggályaik is voltak.

Sólyom Lászlónak a zárószavazástól számított 15 napja volt arra, hogy eldöntse: aláírja a ptk. módosítását vagy sem. Ez a határidő kedden járt le, tehát végszóra döntött.

A módosítást azért nem írta alá, mert az szerinte is veszélyeztetné a véleménynyilvánítás szabadságát, ha életbe lépne. Egyetlen sértő kifejezés miatt a megsértett közösség tagjai perek tömegeit indíthatnák, az ezekben kiszabható kártérítések aránytalanul korlátoznák a véleménynyilvánítás szabadságát, és akadályoznák a "szabad, érvelő közvélemény működését" - derül ki az államfő indoklásából. Sólyom László szerint bizonytalan a módosítás alapján az is, pontosan mihez viszonyítva kellene megállapítani, ki tekinthető egy kisebbség tagjának és ki nem - mindez a jogállamisággal ellentétes.

A köztársasági elnök kifogásolta még, hogy a kisebbségben nem lévő embereket a törvény nem védi, azaz diszkriminálja. Sólyom László ugyancsak alkotmányellenesnek találta azt, hogy a módosítás keresetindítási jogot adna bármelyik jogvédő szervezetnek - ez azonban ellentétes a személyek perbeli önrendelkezési jogával.

FH

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://grizzly.blog.hu/api/trackback/id/tr526316264

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása