HTML

grizzlybear

Friss topikok

  • vczxwibyugl: svpatelzhmgipbvzbpvlensfvvq, The Renegade Diet, ypqzeqhdg, Buy The Renegade Diet, fZHjrdmwn, http:... (2012.03.19. 08:33) Közgazdász szemmel
  • lna: lna (2010.12.09. 19:42) 2010. 12. 02.
  • wassumerryvem: DUBLIN (Reuters) – The Irish Mothers Day Gifts Aviation Claim said it would permit flights to effe... (2010.05.06. 11:34) Életrajzi vonatkozások
  • grizzlyke: szia főpilóta, igen igyekszem megszerezni azt a cikket, de még nem tették fel (2010.03.10. 09:46) Bayer Zsolt levele Vona Gábornak

Címkék

2008.04.11. 19:55 grizzlyke

Fogytán van a külföldi befektetők türelme      2008-04-11  Magyar Hírlap   Szalontay Mihály

A politika mutathat kiutat a jelenlegi gazdasági válságból 
 
Biztos, hogy nem tart még két évig a külföldi befektetők türelme - hangsúlyozta lapunknak Járai Zsigmond egy tegnapi kerekasztal-beszélgetés szünetében. A volt jegybankelnök szerint hazánkat már így is az unió gazdaságilag legsebezhetőbb országának tartják. 


 
 
 
Matolcsy György szerint az ország újabb történelmi mélyponthoz érkezett, sokrétű társadalmi krízissel (-Fotó: Hegedűs Márta)
 

"A külföldiek nem vesznek már magyar állampapírokat" - mondta Járai Zsigmond, a Károli Gáspár Református Egyetem szervezésében tartott tegnapi kerekasztal-beszélgetésen. Az Orbán-kormány pénzügyminisztere szerint a következő fázis az, amikor már a hazai bankok, biztosítók és nyugdíjalapok is elzárkóznak ezektől a papíroktól, bármilyen kamatot is kínálnának velük. A külföldi befektetők is megunhatják a "béna kacsa" állapotot a kormányzásban, és egy idő után tőkéjük kivonása mellett dönthetnek, ha a válság elhúzódását túlontúl kockázatosnak ítélik meg. Márpedig a külföldiek kivonulása a magyar piacról a forint nagyarányú leértékelését vonná maga után, ami katasztrofális pénzügyi és gazdasági válsághoz vezet. Nem szabad elfeledni, hogy ezt a tendenciát ráadásul olyan, rajtunk kívül álló okok is erősítik, mint az amerikai hitelválság elmélyülése vagy egy esetleges újabb, az egész világpiacot megrázó terrorcselekmény.

A pénzügyi válság réme Járai szerint egyelőre nem fenyeget, hiszen a jegybanknak még csaknem húszmilliárd eurónyi tartaléka van, de ezzel nem lehet sokáig kihúzni, ha a külföldiek beleunnak tehetetlenségünkbe. A külhoni befektetőket nagyon nem érdekli, hogy alkotmányosan milyen komoly nehézségeket okoz Magyarországon egy előre hozott parlamenti választás kiírása és megtartása. Ha azt látják, hogy a kormány képtelen megoldani a gondokat, készek váltást szorgalmazni – mondta az egykori jegybankelnök. A kérdésére, hogy meddig tűrhetik a külföldi beruházók az egyensúlyozást a fizetésképtelenség határán, Járai nem tudott időpontot megjelölni. Biztosra vette azonban, hogy ezt még további két évig nem fogják elviselni.

Matolcsy György közgazdász, az Orbán-kormány gazdasági minisztere a fórum szünetében lapunknak azt mondta, hogy az MSZP láthatóan kétéves kisebbségi kormányzásra rendezkedik be. Ha a külföldi befektetők türelme ki is tart, ilyen vergődéssel akkor is egyre lejjebb fogunk csúszni a válság örvényében, s egyre költségesebb lesz és hosszabb ideig tart a kilábalás. Matolcsy szerint nem csak gazdasági, hanem politikai, társadalmi és erkölcsi válságban is van az ország, aminek következtében ismét történelmi mélypontra jutottunk. A kiutat szerinte a politikai váltás hozná meg, majd ezt követően közmegegyezéssel kellene meghatározni a nemzeti jövőképet és a megvalósításához szükséges nemzetstratégiát. Matolcsy úgy vélekedett, hogy nyugat-európai típusú szociális piacgazdaságot kellene kiépíteni a középosztály bővülését támogatva és az ország természeti adottságait kamatoztatva. 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://grizzly.blog.hu/api/trackback/id/tr116315969

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása