Gyurcsányt elhagyják a stratégái 2008. január 23., szerda borsonline
Zoli a barátom - ezt írta többek között Gyurcsány hétfői blogjában a távozó Gál J. Zoltán kabinetfőnökről. Azóta Szetey Gábor, a kormány főszemélyzetise is bedobta a törülközőt, információnk szerint a szakítás hónapok óta érlelődött. Ő két éven belül már a nyolcadik hivatalnok, aki kegyvesztetté vált a miniszterelnöknél.
A Bors szakértője szerint a folyamatos személycserékkel a kormány és a miniszterelnök saját pozícióját gyengíti tovább.

Fotó: Bors
Nincs miről beszélni
- Nincs rendben a kommunikáció és ezekkel a távozásokkal is többet foglalkozik a sajtó mint a kormány teljesítményével. - mondta Juhász Attila vezető elemző (Political Capital). Juhász szerint, ha ilyen ütemben folytatódnak a személycserék, tovább gyengülhet a miniszterelnök poziciója.
- Korábbi ciklusokban is volt példa arra, hogy szakembereket pártkatonákra cseréljenek - véli Kiszelly Zoltán politológus. Nagyobb problémát jelenthet, hogyha nincs valós teljesítmény, akkor nincs miről beszélnie a kommunikációs stratégáknak.
Lapunk összegyűjtötte, kik távoztak az elmúlt hónapokban Gyurcsány környezetéből.
1. A miniszterelnök az elmúlt csaknem két évben elfogyasztott több kormányszóvivőt, László Boglár a miniszterelnök korábbi sajtófőnöke 2007 március idusán intett búcsút a politikának, ő volt az aki Batiz Andrással közösen, majd 2005 szeptemberétől már egyedül tartotta kézben a Gyurcsány sajtóügyeit.
2. Nem sokkal utána 2006 december 31- vel lépett le Batiz András a Kormányzati Kommunikációs Központ vezetője, Szigetvári Viktor kampányigazgató, és Tóth Miklós a Meh államtitkára is. A megváltozott politikai klíma okozta Danks Emese egykori Tesco szóvivő vesztét, az ő távozásával sokáig bizonytalan volt, hogy ki lesz a következő kormányszóvivő, mivel Demcsák Zsuzsa kinevezése politikai vihart kavart. Az egykori modell-műsorvezetőt férje üzleti kapcsolatai miatt támadta a sajtó és az ellenzék egyaránt, így az ő szerepeltetésétől rövid idő után eltekintett a miniszterelnök.
3. Tavaly tavasszal kommunikációs szakemberek egész sorát igazolta le a kormány az átalakuló kommunikációs stratégia kapcsán, melynek a most távozott Gál J. Zoltán lett akkor a vezetője. Ekkor tűnt fel az Albacomp egykori vezérigazgató-helyettese, Pimper Richárd aki a "Regionalizáció, mint a gazdaság fejlődés egyik lehetősége Magyarországon" című tanulmány miatt mondott le. Pimper ugyanis saját hatáskörében döntött arról, hogy 6 millió forinttal díjazza a készítők munkáját. A dolgozatról később kiderült, hogy évekkel korábban készült és így használhatatlan, ráadásul a 138 oldal hemzsegett a helyesírási hibáktól is.
4. Az eddigi utolsó távozó Szetey Gábor bemutatkozásakor (2006. július 26.) még így fogalmazott:
"Nemhogy az ország, de a világ legjobb állását ajánlotta fel Gyurcsány Ferenc" - ezért vállalta saját szavai szerint Szetey György a kormány személyzeti központjának vezetői posztját. Most az őt távozását is kész tényként kezelhetjük. Az Argentínából hazacsábított Szeteynek megromlott a kapcsolata a miniszterelnökkel, ráadásul egykor munkaadója a Philip Morris is ajánlatokkal bombázza. Információink szerint Madridban kaphatna állást a mostani fizetése kétszereséért. (Államtitkári fizetése valamivel több, mint mintegy egymillió Ft.volt.)
Szetey után Draskovics Tibor is távozik a kormányból? 2008. január 23. 18:53 MNO
Szetey Gábor után Gyurcsány Ferenc újabb bizalmi embere távozhat a kormányból. A Hír televízió kormányközeli forrásból úgy értesült: Draskovics Tibor az egyik nemzetközi könyvvizsgáló céghez igazol át, és már alá is írta szerződését. Gál J. Zoltán, a MeH államtitkára már bejelentette távozását.
Draskovics egyébként a tavaly nyári kormányalakítással került be a kabinetbe, azóta tárca nélküli miniszterként felelt a kormányzati igazgatás összehangolásáért. Korábban az azóta már megszűnt államreform bizottságot vezette. A kormányszóvivőt még nem tudta elérni a Hír televízió.
(hírtv)