HTML

grizzlybear

Friss topikok

  • vczxwibyugl: svpatelzhmgipbvzbpvlensfvvq, The Renegade Diet, ypqzeqhdg, Buy The Renegade Diet, fZHjrdmwn, http:... (2012.03.19. 08:33) Közgazdász szemmel
  • lna: lna (2010.12.09. 19:42) 2010. 12. 02.
  • wassumerryvem: DUBLIN (Reuters) – The Irish Mothers Day Gifts Aviation Claim said it would permit flights to effe... (2010.05.06. 11:34) Életrajzi vonatkozások
  • grizzlyke: szia főpilóta, igen igyekszem megszerezni azt a cikket, de még nem tették fel (2010.03.10. 09:46) Bayer Zsolt levele Vona Gábornak

Címkék

2007.05.22. 13:24 grizzlyke

Infarktus: korszerű terápiát nem mindenki kaphat   2007-05-22 10:24 Magyar Nemzet
Bizonyos intézményekben finanszíroz az egészségbiztosító

Nagyon eltérő az infarktuson átesettek halálozási aránya aszerint, hogy korszerű terápiát alkalmaznak-e abban a kórházban, amelyikbe a beteget szállítják – derül ki az Egészségügyi Minisztériumnak készült tanulmányból.

A leghatékonyabb kezeléseket csak bizonyos intézményekben finanszírozza az egészségbiztosító, így a szakemberek szerint valójában a véletlenen múlik, hogy kinek milyenek a túlélési esélyei.

Az infarktus kezelésében az időben megkezdett trombolízis (infúziós vérhígító terápia) és a szívkatéteres kezelés nagyon eredményes, az így kezeltek halálozási aránya közel nulla. Lényegesen magasabb, körülbelül 10 százalékos viszont a halálozás ott, ahol nem ezekkel a korszerű terápiákkal kezelik a pácienseket - olvasható az anyagban.

Tomcsányi János, a Magyar Kardiológusok Társaságának most leköszönt főtitkára, az irgalmasrendi kórház kardiológus főorvosa nemzetközi tanulmányokra hivatkozva megerősítette a vizsgálat megállapításait.

Magyarországon csak kijelölt intézményekben finanszírozza az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) ezeket a kezeléseket, így az oda kerülő betegeknek sokkal jobbak a gyógyulási esélyei, mint azoknak, akiket más kórházakba szállítanak.

A szakember hozzátette: valójában a szerencsén is múlik a gyógyulás esélye. Nem mindegy például, hogy kit hol ér az infarktus, az országnak ugyanis vannak olyan pontjai, ahonnan nincs olyan gyorsan elérhető, a nap 24 órájában korszerű ellátást nyújtó intézmény, amelyben finanszírozzák ezeket a beavatkozásokat.

Ráadásul a kórházaknak limitálták a finanszírozható teljesítményét - nem jelent kivételt ez alól az infarktusellátás -, így nem tisztázott, mi legyen az ellátási területen kívüli betegekkel.

Ha ugyanis az ellátóhelyek túllépik az előre meghatározott teljesítményszintet, akkor a biztosító nem fizet számukra a betegek ellátásáért.

Az OEP-től kapott információk szerint jelenleg 13 olyan kórház van Magyarországon, amelyik szívkatéterezést végezhet, s további 25, amelyik korszerű infúziós terápiával, azaz trombolízissel gyógyíthatja az infarktust.

Az infarktusos betegek túlélési esélyeit mutató tanulmányt egyébként ugyanaz a cég, a Medmin Bt. végezte, amelynek vizsgálati eredményei miatt Horváth Ágnes egészségügyi minisztert legutóbb kemény támadások érték. Mint ismert: a tárcavezető az eredményre hivatkozva azt mondta: a kórboncnoki vizsgálat szerint a betegek negyedét félrekezelték, azaz nem abban a betegségben halt meg, amivel kezelték.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://grizzly.blog.hu/api/trackback/id/tr606316636

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása